Uv Baskı

UV baskı makinesi içerisinde baskı yapılacak olan yüzeye su bazlı boyanın püskürtülmesinden milisaniyeler sonrasında yüzeye gönderilen U.V. ışınları ile boyanın kürlenmesi sonucunda elde edilmiş olan baskı çeşidine UV baskı adı verilmiştir. UV baskı için kullanılan boyalar ise güneş ışınlarına karşı dayanıklılık gösterirler. Bundan dolayı uzun süreler boyunca kullanılmaları esnasında boyada renk değişimi, solma gibi sorunlar ortaya çıkmaz. Konu UV baskılar olduğu zaman yalnızca boyama tekniği ön plana çıkmamaktadır. Bununla beraber gerçekleştirilmekte olan baskınının sorunsuzca tamamlanabilmeleri adına gerekli olan bazı adımlar bulunmaktadır.

UV Baskı Ankara

Gerçekleştirilen UV baskı Ankara çeşidi görsel olarak gözlere hitap edebilecek hemen her alanda sıklıkla kullanılabilmektedir. Fotoğraflar, resimler ve metinler için oldukça uygundur. U.V. baskı bu yüzden şimdilerde yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Hali hazırda bu konu ile alakalı yapılmakta olan incelemeler yapılmakta. Bu incelemelerin sonucunda da görülebileceği üzere artık birçok farklı alanda U.V. baskının tercih edilmekte olduğunu da görmek mümkün olmaktadır.

 

Firmaların bu alanda yapmakta oldukları çalışmalardan görüleceği üzere ağırlıklı bir şekilde U.V. baskının tercih edilmiş oldukları alanlar ambalaj ve etiketler olmaktadır. Şimdilerde birbirinden farklı markalar tarafından kullanılmakta olan etiketler var. Bunlar incelendiği zaman da görebileceği üzere ilerleyen zaman ile güneş ışığı başta, nem ve sudan etkilenme durumu etiketler için söz konusu olmaktadır. Ortaya çıkmış olan bu durumların karşısında ise gerek etiketlerde gerekse ambalajlarda soyulma ya da solma gibi sorunlar baş gösterir hale gelir.

Baskı yüzeyi olarak ahşap, metal, kağıt, kumaş, deri, taş, pvc gibi farklı malzemeler kullanılmaktadır. Dijital baskı teknolojisi çözümünde; uv baskının sert ve düzgün malzemelere yer verildiğinin de mutlaka altını çizmemiz gerekmektedir

Başa dön tuşu